Overview

У 2022. години финална потрошња енергије у Републици Србији износила је 9,6 Mtoe, што је за 43% више него у 2000. години. Највеће учешће у финалној потрошњи енергије у 2022. години остварила су је домаћинства (37%). Саобраћај са уделом од скоро 28% преузео је друго место од индустрије, која је сада трећа са 23%. Иза ова три сектора следе услуге (10,5%) и пољопривреда (1,5%). У односу на 2000. годину, дошло је до повећања финалне потрошње у свим секторима; у неким секторима ово повећање је значајно. Удео саобраћаја је више него удвостручен, при чему је потрошња у 2022. години била више од три пута већа него 2000. Учешће сектора услуга и пољопривреде сада је тек нешто веће, док је удео индустрије смањен за 7,4%. Највећи пад удела бележi домаћинства (-9,3%).

Слика 1: Финална потрошња енергије по секторима (са климатским корекцијама)

Source: ODYSSEE

У периоду од 2000. до 2022. године енергетска ефикасност крајњих потрошача, мерена индексом ODEX, побољшана је за 15,5%. Енергетска ефикасност је побољшана у свим секторима, осим у саобраћају. Највеће побољшање забележено је у сектору индустрије (22%).

Слика 2: Индекс техничке енергетске ефикасности

Source: ODYSSEE

Биће организоване различите активности подизања свести с циљем да се унапреди постојећи ниво знања свих крајњих потрошача. Приоритет треба дати и замени неефикасних уређаја и технологија новим енергетски ефикасним технологијама, уз ефикасну примену директива о енергетском означавању и еко-дизајну. Промовисаће се спровођење енергетских прегледа и развој система енергетског менаџмента у свим секторима финалне потрошње енергије, укључујући и секторе који не припадају МСП и домаћинства. Осигураће се несметана и ефикасна примена зелених поступака јавних набавки и наставиће се унапређење енергетске ефикасности уличне расвете инсталацијом енергетски ефикасних светиљки кроз специјализоване шеме финансијске подршке из јавних средстава, поред уговора о енергетским услугама.

Промовисање енергетске ефикасности у сектору вода ће бити подржано фокусирајући се на нексус енергија-вода, имплементацију техника управљања водама, уградњу ефикасне опреме за воду у финалној потрошњи и спровођења других мера уштеде енергије у складу са принципом „Енергетска ефикасност на првом месту”.

Технички и административни капацитети креатора политике биће унапређени како би се олакшала ефикасна израда, имплементација, праћење и евалуација мера енергетске ефикасности путем специјализованих обука, софистицираних алата и материјала.



Табела 1: Пример међусекторских мера

MeasuresNECP measuresDescriptionExpected savings, impact evaluationMore information available
Промовисање енергетских услуга и уговора о енергетском учинку преко усмерених програма финансирањаYesОва мера ће промовисати енергетске услуге кроз усмерене програме финансирања у одређеним секторима финалне потрошње енергије. Конкретно, пројекти енергетске ефикасности ће се примењивати преко уговора о енергетском учинку у индустријском и комерцијалном сектору. Сходно томе, примењиваће се специјализовани механизми финансирања, попут давања зајмова са ниским каматама или гаранција пружаоцима енергетских услуга, како би им се омогућио лакши приступ финансирању. Поред тога, биће осмишљени усмерени пилот пројекти за обнову јавних зграда за које је обавезујућа примена модела уговора прописаних Законом о енергетској ефикасности и рационалној употреби енергије, како би се створили потребни услови за подстицање енергетских услуга у јавном сектору. На крају, енергетско унапређење система уличне расвете се може такође постићи и пружањем енергетских услуга.Допринос свим мерама финалне потрошње енергијеLink
Подстицање енергетских услуга и уговора о енергетском учинку путем допунских активностиYesОва мера ће развити свеобухватан оквир за промовисање енергетских услуга уклањањем потенцијалних препрека. Прво, биће промовисани постојећи стандардни уговори и развијаће се циљане смернице за израду и спровођење пројеката енергетске ефикасности на основу уговора о енергетским услугама. Подстицаће се примена новог правилника о моделима уговора и правилника о минималним захтевима за зграде које примењују уговор о ефикасном снабдевању енергијом у складу са одредбама чл. 43-47. Закона о енергетској ефикасности и рационалној употреби енергије. Спровођење програма техничке обуке и пружања техничке помоћи ће оспособити укључене стране и довешће до успешних студија случаја. Примењиваће се постојећи поступци јавних набавки, а постојећи законодавни оквир ће бити унапређен како би постао ефикаснији. Коначно, биће одређени различити органи за i) праћење законодавства о уговорима о енергетском учинку који обезбеђују уклањање потенцијалних тржишних препрека, ii) преузимање улоге независног механизма, као што је омбудсман, за ефикасно решавање притужби и вансудско решавање спорова који произилазе из уговора о енергетским услугама и iii) преузимање улоге независног тржишног посредника у циљу подстицања развоја тржишта на страни потражње и понуде.Допринос мерама које се односе на енергетску ефикасност у зградарствуLink
Обавезно спровођење енергетских прегледа и развој система енергетског менаџментаYesОва мера ће предвидети наставак обавезног развоја система енергетског менаџмента (СЕМ) и спровођење енергетских прегледа обвезника система енергетског менаџмента (нпр. великих потрошача из индустријског и комерцијалног сектора, као и из јавног сектора). Размотриће се потенцијална примена мере и на додатне обвезнике СЕМ, укључујући примену Директиве (ЕУ) 2012/27 у погледу спровођења енергетских прегледа. Циљ ове мере је дефинисање најекономичнијих интервенција у области енергетске ефикасности, при чему ће њихово финансирање бити усклађено са планираном шемом подршке. Обвезници система ће у наредном периоду имати обавезу да одреде потребан број енергетских менаџера и планирају/спроводе мере за смањење потрошње енергије у складу са захтевима које постави Влада као и да извештавају Министарство о спроведеним мерама. Регулаторни оквир за спровођење СЕМ ће се по потреби унапређивати у наредном периоду. У циљу праћења спровођења СЕМ Министарство рударства и енергетике ће обезбедити рад неопходних информационих система. На крају, биће обавезно одређивање енергетских менаџера у јавним и општинским зградама који ће, између осталих дужности, пратити потрошњу финалне енергије, утврђивати најисплативије интервенције енергетске ефикасности, вршити надзор над изведеним радовима на енергетској санацији зграда и развијати системе енергетског менаџмента. Допринос постизању нивоа финалне потрошње енергијеLink
Промовисање енергетски ефикасних производа применом директива о енергетском означавању и еко-дизајну YesОва мера ће обезбедити ефикасно спровођење директива о енергетском означавању и еко-дизајну. Потребно је јачати капацитет институција надлежних за тржишни надзор, које представљају извршне органе за спровођење ове мере. Такође је потребно јачање капацитета тела за оцењивање усаглашености и спровођење 121 промотивне и едукативне кампање за све заинтересоване стране укључујући најширу јавност.Допринос мерама које се односе на енергетску ефикасност у зградарству и промоцији енергетски ефикасних путничких и лаких теретних возилаLink
Source: MURE

Buildings

Потрошња енергије за грејање простора у домаћинствима (нормална клима) варирала је у периоду 2000-2022. Последње две године су скоро идентичне са потрошњом од 0,92 toe по стану, што представља ниво за 14% већи у односу на 2000. годину (0,81 toe по стану). За осталу финалну потрошњу у домаћинствима (осим за грејање) примећују се следећи трендови: количина енергије намењена за кување је скоро константна (око 0,1 toe по стану); енергија потребна за загревање воде временом се константно смањује по годишњој стопи од око 1% (тј. -22% током посматраног периода, са 0,2 toe по стану на 0,15 toe по стану). Већа употреба клима уређаја забележена је 2010. године и од тада се креће у распону од 0,005-0,006 toe по стану. Значајно смањење потрошње, са 0,25 toe по стану на 0,19 toe по стану (-24%), бележе расвета и други електрични апарати; ово је последица употребе LED-а и ефикаснијих малих апарата, као и промене у понашању становништва, које сада више води рачуна о енергетској ефикасности у домаћинствима него што је то био случај пре 10 и 20 година.

Слика 3: Потрошња енергије по стану за грејање простора (са климатским корекцијама)

Source: ODYSSEE

Слика 4: Потрошња енергије по стану према врсти финалне потрошње (осим грејања простора)

Source: ODYSSEE

У 2022. години, финална потрошња енергије у домаћинствима је била за 0,3 Mtoe већа (скоро 10%) него 2000. Неколико фактора је допринело повећању потрошње, међу којима је повећање броја кућних апарата (енг. „more appliances per dwelling”) имало главну улогу у овом повећању (+1,89 Mtoe). Пораст броја станова је такође допринео повећању потрошње енергије (+0,71 Mtoe). Уштеда енергије смањила је потрошњу за 0,7 Mtoe, док су климатски и други утицаји такође допринели смањењу финалне потрошње у домаћинствима за 0,21 Mtoe и 1,4 Mtoe, респективно; други ефекти одговарају претходно поменутим променама у понашању.

Слика 5: Главни узроци варијација у потрошњи енергије у домаћинствима

Source: ODYSSEE

Од 2010. до 2022. године потрошња енергије по запосленом смањена је за 3,6%, односно у просеку за 0,3% на годишњем нивоу. Потрошња електричне енергије је забележила значајнији пад, 9,7% за цео период, односно 0,9% на годишњем нивоу.

Слика 6: Потрошња енергије и електричне енергије по запосленом у услужним делатностима (са климатским корекцијама)

Source: ODYSSEE

Биће спроведена добро избалансирана комбинација мера политике и финансијских, фискалних и регулаторних мера, како би се подржала енергетска санација зграда и постигла одређена стопа обнове. Све планиране мере су систематизоване у Дугорочној стратегији за подстицање улагања у обнову националног фонда зграда Републике Србије до 2050. године („Службени гласник РСˮ, број 27/22), и намењене су стамбеним и нестамбеним зградама, како јавним тако и приватним.

Биће обезбеђена финансијска подршка за подстицање унапређења енергетских својстава и енергетске модернизације стамбених и нестамбених зграда. Поред тога, обезбедиће се доследност и усклађеност законодавног оквира са одредбама Директиве 2018/844/ЕУ, односно ЕПБД 2010/31/ЕУ, при чему ће предвиђени минимални захтеви бити интегрисани у Правилник о енергетској ефикасности зграда како би се повећао број зграда скоро нулте енергије. Преглед система грејања и климатизације ће се спроводити у складу са одговарајућим прописима.

На крају, улога сертификата о енергетским својствима зграда ће бити унапређена тако што ће се трансформисати у пасоше санације како би се у потпуности ускладили са одредбама ревидиране Директиве 2018/844/ЕУ и омогућило спровођење најекономичнијих интервенција.


Табела 2: Пример политика и мера спроведених у зградарству

MeasuresNECP measuresDescriptionExpected savings, impact evaluationMore information available
Финансијска подршка за енергетску санацију стамбених зградаYesОва мера ће обезбедити субвенције за енергетску санацију постојећих стамбених зграда. Израда и додела наменских финансијских подстицаја ће омогућити обимну енергетску санацију стамбених зграда кроз унапређење енергетског омотача стамбених зграда и техничких система при чему ће се постићи оптимални однос трошкова и користи и повећати удео сопствених средстава који ће бити коришћени. Нагласак ће бити на подстицању топлотних пумпи путем специјализованих инструмената. Биће уведене додатне финансијске и фискалне мере, као што је доношење циљаних пореских олакшица, кредитних линија и кредити са ниском каматом, у случају да допринос планираних субвенција не буде довољан. Посебан фокус ће бити на енергетској санацији зграда у областима Праведне транзиције. Планиране мере ће се примењивати и за борбу против енергетског сиромаштва.131 хиљада енергетски санираних стамбених зграда (уштеде финалне енергије 35 ktoe остварене интервенцијама на омотачу зграда) - 14,3 милиона m2 енергетски санираних стамбених зграда - 2 GWth новог капацитета топлотних пумпи (уштеда финалне енергије 34 ktoe)Link
Финансијска подршка енергетској санацији јавних зградаYesОва мера ће подстицати енергетску санацију јавних зграда, уз наглашавање водеће улоге јавног сектора. Биће подржане најекономичније интервенције за санацију омотача зграде и техничких система који остварују најоптималнији однос трошкова и користи као приоритетних у оквиру система енергетског менаџмента, који ће бити формиран од стране надлежних органа у складу са Законом о енергетској ефикасности и рационалној употреби енергије. Остварење циља за енергетску санацију зграда у јавној својини које користе органи државне управе (зграде централне власти – ЗЦВ) од 3% годишње биће постигнуто најекономичнијим приступом, а биће разматрани потенцијално амбициознији циљеви који се односе на санацију одређеног процента загреваних и хлађених зграда у јавној својини које користи органи државне управе. Посебан фокус ће бити на енергетској санацији зграда у областима Праведне транзиције.11.026 хиљада m2 енергетски санираних зграда (уштеда финалне енергије 5 ktoe од интервенција на омотачу зграда) - 1,3 GW нови капацитет топлотних пумпи (уштеда финалне енергије 27 ktoe)Link
Финансијска подршка за енергетску санацију нестамбених зграда (које не спадају у јавне)YesОва мера ће предвидети давање субвенција за енергетску санацију нестамбених зграда, с изузетком јавних зграда, уз нагласак на смањењу потражње за грејањем и хлађењем у сектору услуга. Израда и додела наменских финансијских подстицаја ће омогућити обимнију енергетску санацију зграда кроз трошковно оптималне интервенције за унапређење енергетске ефикасности зграда и техничких система са највећим потенцијалом за уштеду енергије. Биће примењене додатне финансијске и фискалне мере, као што су увођење циљаних пореских олакшица и несметани приступ потребним средствима, као што су кредитне линије, гаранције и кредити са ниском каматом, у случају да допринос планираних субвенција не буде довољан. Посебан фокус ће бити на енергетској санацији зграда у областима Праведне транзиције.7.681 хиљада m2 енергетски санираних не стамбених зграда (уштеда финалне енергије 32 ktoe остварена од интервенција на омотачу зграде) - 3,8 GWth нови капацитет топлотних пумпи (уштеда финалне енергије 25 ktoe)Link
Завршетак израде законодавног оквира у складу са Директивом (ЕУ) 2018/844/ЕУ и регулаторним мерама за промовисање зграда приближно нулте потрошње енергије (nZEBs)YesОва мера ће осигурати доследност и усклађеност законодавног оквира са одредбама Директиве (ЕУ) 2018/844. Минимални захтеви ће бити интегрисани у законе и подзаконске акте којима се регулише енергетска ефикасност зграда , како би се повећао број зграда скоро нулте енергије. Преглед система грејања и климатизације ће се спроводити у складу са одговарајућим прописима донетим на основу Закона о енергетској ефикасности и рационалној употреби енергије. Поред тога, размотриће се усвајање посебних регулаторних мера испитивањем различитих опција, као што су на пример: i) где је то применљиво, зграде у којима су смештени органи државне управе треба санирати тако да се достигне што бољи енергетски разред из сертификата о енергетским својствима зграда, ii) све нове зграде или грађевинске целине које узимају у закуп или које купују органи државне управе треба да буду зграде приближно нулте потрошње енергије узимајући у обзир расположивост и цену закупа таквих зграда на тржишту iii) обавезно инсталирање одређених технологија (као што су топлотне пумпе, соларни топлотни системи) у новим зградама и зградама које се обимније обнављају, како је дефинисано у Директиви 2010/31/ЕУ.Допринос другим мерама које су у вези са енергетском ефикасношћу у зградарствуLink
Инсталација соларних топлотних система у новим зградама и у зградама које се обимније енергетски санирајуYesОва мера ће омогућити инсталацију соларних топлотних система у новим зградама и у зградама које се обимније енергетски санирају, како је дефинисано у Директиви 2010/31/ЕУ, а истовремено ће омогућити и додатно коришћење обновљиве енергије. Планиране мере ће се примењивати и за борбу против енергетског сиромаштва.1,8 GW капацитет соларних топлотних система (уштеда примарне енергије 41 ktoe)Link
Source: MURE

Transport

У сектору саобраћаја доминира друмски саобраћај, који покрива 98% укупне потрошње у 2022. години (што је идентично 2000. години). Потрошња железничког саобраћаја је током овог периода порасла за 158%, али и даље чини само 1,7% потрошње. Унутрашњи ваздушни саобраћај не постоји у Републици Србији.

Слика 7: Потрошња енергије у саобраћају по типу саобраћаја

Source: ODYSSEE

У Републици Србији 2022. године 84% путничког саобраћаја одвијало се аутомобилима, а 12% аутобусима. Железнички саобраћај је заступљен са само 4%. У 2010. години ситуација је била скоро идентична.

Слика 8: Модална расподела унутрашњег путничког саобраћаја

Source: ODYSSEE

У 2022. години друмски теретни саобраћај је учествовао са 69% укупног теретног саобраћаја у Републици Србији, док је у 2010. години ово учешће износило само 28%. У истом периоду смањено је учешће водног саобраћаја - са 14,4% на 11%. Удео железничког теретног саобраћаја је значајно опао, за 38%, са 58% у 2000. на 20% у 2022. години.

Слика 8: Модална расподела унутрашњег теретног саобраћаја

Source: ODYSSEE

Потрошња енергије у саобраћају у 2022. години била је 3,4 пута већа него у 2000. години. Повећани су и путнички и теретни саобраћај, без уштеде енергије која би донекле могла ублажити то повећање и значајан утицај „модалних промена” (тј. већег учешћа друмског саобраћаја), који је скоро 3 пута више допринео повећању потрошње од раста саобраћаја (1,4 Mtoe у односу на 0,5 Mtoe).

Слика 10: Главни узроци варијација у потрошњи енергије у саобраћају

Source: ODYSSEE

Подстицање енергетски ефикасних возила давањем посебних пореских олакшица биће главни инструмент за повећање енергетске ефикасности у сектору саобраћаја. У случају да фискалне мере не буду довољне за постизање утврђених циљева, биће обезбеђени финансијски подстицаји крајњим купцима како би се у знатној мери подстакла замена конвенционалних возила новим енергетски ефикасним возилима. Приоритет ће бити дат подстицању енергетске ефикасности у теретном саобраћају кроз иницијативе као што су замена возног парка и омогућавање модалног преласка на друга превозна средства. Поред тога, подстицање алтернативних горива ће бити подржано развојем потребне инфраструктуре за све подстицане врсте алтернативних горива уз максимални ниво синергија са мерама политике које су интегрисане у димензију ОИЕ.

Табела 3: Пример политика и мера спроведених у сектору саобраћаја

MeasuresNECP measuresDescriptionExpected savings, impact evaluationMore information available
Подстицање енергетски ефикасних путничких возила и лаких теретних возила YesОва мера ће бити усмерена на промовисање енергетске ефикасности у сектору саобраћаја усклађивањем са Уредбом (ЕУ) 2019/631 која успоставља стандарде емисија за нова путничка возила и нова лака комерцијална возила. Поред тога, промоција енергетски ефикасних возила ће се вршити и пружањем посебних пореских олакшица за стимулисање куповине енергетски ефикасних возила, укључујући и возила која троше алтернативна горива. Порески оквир сектора саобраћаја ће бити поједностављен одабиром најефикаснијих модела опорезивања како би се избалансирали укупни трошкови власништва и промовисала енергетска ефикасност возила и употреба горива са ниским емисијама. Најефикаснији облик опорезивања ће бити изабран на основу резултата процене различитих модела, на пример увођење акциза за возила на основу емисије CО2, пореза на промет возила, акциза на горива за друмски саобраћај која превазилазе минималне нивое предвиђене Директивом 2003/96/ЕЗ, утврђивање путарине за тешка теретна возила, итд.102,1 хиљада путничких возила на бензин и хибридних путничких возила (уштеда финалне енергије 54 ktoeLink
Програми финансирања за промовисање енергетски ефикасних путничких возилаYesОва мера ће доделити субвенције за куповину енергетски ефикасних путничких возила како би заменила конвенционална возила, у случају да фискалне мере не буду довољне за постизање утврђених циљева. Субвенције ће бити намењене возилима која троше алтернативна горива. 20,5 хиљада електричних возила (уштеде финалне енергије 9 ktoe)Link
Развој потребне инфраструктуре за промовисање алтернативних гориваYesОва мера ће промовисати додатно учешће алтернативних горива развојем потребне инфраструктуре, у складу са одредбама Директиве 2014/94/ЕУ. За област електромобилности ће посебно бити израђен акциони план за електрификацију путничког и теретног саобраћаја, путева и инфраструктуре са нагласком на развоју правног оквира и коришћењу различитих финансијских инструмената.Допринос свим мерама које се односе на промоцију енергетски ефикасних возилаLink
Подстицање промене модалитета у путничком и у теретном саобраћају – Омогућавање „мобилности као услуге” (MaaS)YesОва мера ће предвидети развој свеобухватног оквира за промовисање промене модалитета у путничком и у теретном саобраћају. Биће донет наменски акциони план који ће олакшати примену интегрисаних мера за промену модалитета саобраћаја и омогућити „Мобилност као услугу” (MaaS) користећи доступне податке, информационе и комуникационе технологије и вештачку интелигенцију за паметнију мобилност. Поред тога, биће спроведене мере за значајно повећање удела бициклиста и побољшање услова пешачења, укључујући развој потребне инфраструктуре. Коначно, промовисаће се и пружање услуга заједничког превоза аутомобилом и дељења аутомобила.Допринос свим мерама које се односе на промоцију енергетски ефикасних возилаLink
Source: MURE

Industry

Финална потрошња енергије у индустријском сектору у 2022. години износила је 2,2 Mtoe (8,4% више него 2000. године, али 5,2% мање него 2010. године). Највећи део ове потрошње у 2022. години био је концентрисан у четири гране индустрије: неметални минерални производи (18% укупне потрошње енергије у индустрији), производња хране, пића и дувана (18%), индустрија челика (16%) и хемијска индустрија (14%).

Слика 11: Финална потрошња енергије у индустријском сектору, по гранама

Source: ODYSSEE

У 2022. години производња челика бележи пад енергије потребне за производњу једне тоне сировог челика за 17% у односу на 2008. годину, док индустрија папира и целулозе користи 26% више енергије по тони производа.

Слика 12: Јединична потрошња енергетски интензивних производа (toe/t)

Source: ODYSSEE

Потрошња у индустријском сектору порасла је за 0,18 Mtoe, са 2,04 Mtoe у 2000. години на 2,22 Mtoe у 2022. Раст индустријске активности допринео је повећању потрошње за 1,15 Mtoe, док су уштеде енергије, промене у структури и неки други фактори допринели смањењу потрошње за укупно 0,97 Mtoe, што делимично умањује пораст потрошње.

Слика 13: Главни узроци варијација у потрошњи енергије у индустрији

Source: ODYSSEE

Биће осмишљене шеме подршке за спровођење пројеката енергетске ефикасности у индустријском сектору комбиновањем различитих финансијских инструмената, као што су директна финансијска подршка, кредити са ниским каматама, пореске олакшице, кредитне линије и гаранције. Спроводиће се разне додатне активности обезбеђивањем финансијских и фискалних подстицаја у циљу промовисања енергетске ефикасности у индустријском сектору. додатно коришћење обновљивих извора за производњу електричне енергије, грејање и хлађење и промовисање других алтернативних горива допринеће побољшању енергетске ефикасности, максимизирањем синергије са мерама политике интегрисаним у димензију ОИЕ.

Табела 4: Пример политика и мера спроведених у индустријском сектору

MeasuresNECP measuresDescriptionExpected savings, impact evaluationMore information available
Регулаторне мере за подстицање енергетске ефикасности у индустријском секторуYesОва мера ће омогућити додатно коришћење најбољих доступних технологија у складу са одговарајућим законодавством (Директива о индустријским емисијама), при чему ће се развој одговарајућег механизма праћења и надзора сматрати кључним предусловом за спровођење ове мере. Поред тога, применом захтева еко-дизајна ће се осигурати продор енергетски ефикасних технологија и опреме. Мера мора бити спрегнута са мером „Обавезно спровођење енергетских прегледа и развој система енергетског менаџмента”.Допринос постизању очекиваних нивоа финалне потрошње енергије у индустријском секторуLink
Регулаторне мере за подстицање енергетске ефикасности у индустријском секторуYesОва мера ће покренути шему циљане подршке за спровођење пројеката енергетске ефикасности у индустријском сектору, комбиновањем различитих финансијских и фискалних инструмента, као што су директна финансијска подршка, зајмови са ниским каматама, порески одбици, кредитне линије и гаранције. Имплементација ове мере је повезана са мером „Обавезно спровођење енергетских прегледа и развој система енергетског менаџмента”, која предвиђа обавезно спровођење енергетских прегледа и развој система управљања енергијом, како би се идентификовале најефикасније интервенције енергетске ефикасности којима би се пружила економска подршка.Допринос постизању очекиваних нивоа финалне потрошње енергије у индустријском секторуLink
Додатне активности за подстицање енергетске ефикасности у индустријском секторуYesОва мера ће подстаћи примену различитих мера за промовисање енергетске ефикасности у индустријском сектору, као што су успостављање индустријско-пословних зона које ће бити прикључене на централизована когенерациона постројења и централне системе за производњу и дистрибуцију топлоте, увођење система когенерације, промовисање циркуларне економије, укључујући експлоатацију отпадне топлоте и већу дигитализацију индустријских процеса. Даља употреба обновљивих извора енергије за производњу електричне енергије, грејање и хлађење и промовисање других алтернативних горива ће допринети побољшању енергетске ефикасности максимизирањем синергије са димензијом ОИЕ. Подстицање планираних интервенција ће се остварити путем развоја одговарајуће инфраструктуре или пружањем финансијских и фискалних подстицаја.Допринос постизању очекиваних нивоа финалне потрошње енергије у индустријском секторуLink
Source: MURE